Za početak PANCIR maske su kategorizovane kao ZAŠTITNE MASKE i imaju sve sertifikate da su štampane bojama bezbednim za ljudsku upotrebu. Mi smo jedini u Srbiji uradili sve ateste, testiranja da bi znali da li naša maska zaista štiti jer je to primarna svrha ako je već nosimo. Zaštitne maske sa štampom, mogu biti opasne za upotrebu i zbog boja, zbog čega treba biti jako oprezan. Pancir maska je deklarisana kao FFP1 i može se koristiti kao zaštitno sredstvo.
Nismo hteli dugo da radimo dečije maske, ali često su nas pitali za njih. Znali smo dobru stranu maske da se može prokuvati u posudi na šporetu i da to sigurno eliminše bekterije i viruse, da materijal ne upija i zadržava vlagu gde se isti razvijaju. Zbog toga smo izričito bili protiv pamuka, ( savetovali smo se sa stručnijim od nas ) jer da je zaista dobar za maske, davno bi ekološki bilo opravdano da pamučne maske budu npr. deo zaštitne opreme medicinskog osoblja i prale bi se sa uniformama. Što reče jedan profesor “pa ne ide se sa pamučnim gaćama u more”
Znali smo da če decu privući šareni motivi, da će roditeljima biti lakše da ih nekako ubede da ih nose, da će i deca lakše prihvatiti maske kroz koje lakše dišu. Ipak nam nije bilo svejedno, da ih pustimo u prodaju. Raspitivali smo se gde možemo da izvršimo analizu , da znamo, koliko bi deca zaista bila zaštićena, ako nose naše maske. Najzad su nas uputili na “Institut za opštu i fizičku hemiju” koja je na naš zahtev uradila analizu. Dole imate sve navedeno i ko vlada materijom biće mu jasne sve te tabele i testiranja, ali ukratko. ..
FFP1 je isti standard koji imaju hirurške maske ( minimum 80% zaštite ). Smatra se da je to zadovoljavajući stepen zaštite za svakodnevnu upotrebu (osim u bolničkim uslovima , karantinu ). To je nama bila dovoljna potvrda, da su deca sigurna sa našim maskama i da ih možemo pustiti u prodaju. ( svi koji su naručili dečije maske biće im poslate 31.08 )
U P O Z O R E N J E
Prodavci mogu sve i svašta da uveravaju kupce, ali PAPIR je jedino relevantan. Osim kategorizacije ( za koju nismo ni znali da možemo da je dobijemo ), utvrđeno je da su boje bezbedne. Većina jeftinih boja sadrži olovo i dobili smo na desetine upita od raznih firmi za izradu maski koje će deliti na raznim promocijama uz neki kupljen proizvod. Nismo bili konkurentni, jer razliku u ceni prave baš boje koje se koriste. Po Zakonu oni ne smeju, kao ni drugi proizvođaći da ih nazivaju “zaštitnim maskama” ako to one to zaista nisu, već su samo lepe, šarena, pamučne itd. tako da je preporuka da ako su bez deklaracija i sertifikata, da ako ih i dobijete ne koristite.